Petróczky Margit Gobelin oldala

..... "Dolgozni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes."..... (Gobelin képek , gobelin kiállítás , készülő gobelinek)

A fonalfestmények

 

Gyakran előfordul velünk, hogy olyan dolgokat látunk, hogy alig tudunk hinni a szemünknek. Egy ilyen csoda mindenkinek más és más lehet, hisz maga a csoda egy olyan esemény, amelyet nem tartunk lehetségesnek vagy valószínűnek tapasztalataink és ismereteink fényében. Tehát a csoda lakozhat a természetben, a tudományban, de hogy ne menjek messze lehet egy gyors fogyókúra is vagy egy elképzelhetetlen gyógyulás. Számomra Petróczky Margit kiállítása is egy igazi csoda.

A művésznő egy olyan kiállítással mutatkozott be, ami talán kevés fiatal számára ismert, de tud épp olyan izgalmas lenni, mint egy festő alkotása, és ez nem más, mint a gobelinvarrás. De hogy ne csak a sötétben tapogatózzunk, tegyünk egy kis áttekintést. Alapvetően kétféle gobelin létezik. Az egyik fajtája a kis lyukú merev kanavára vagy gyöngyvászonra készül, vékony pamutszállal; ez a tűgobelin. A másik a nálunk talán jobban ismert, vastag gyapjúfonállal, nagy lyukú, merev kanavára hímzett; hagyományos gobelin. Petróczky Margit élete során már mind két technikát kipróbálta, kezdve a könnyebb nagylyukúval, majd lassan kitanulva a gobelin művészet csinyját-binyját, áttért a nehezebb, de esztétikailag szebb kislyukúak készítésére. Ez a gobelinkészítés viszonylag egy egyszerű dolog, csak kell hozzá fonál, tű a kivarrandó kép és sok türelem. De megéri! Ebben a rohanó világban különösen érdemes ezt a kézimunkát művelni, mivel a készítés folyamán nagyon kell figyelni az alkotás részleteire, így elvonja a figyelmet a mindennapi gondokról. Végül pedig örömmel tölti el az embert, mikor látja a készülő alkotást.

A kiállítást Derencsényi István nyitotta meg. Bevallotta, hogy bár szakmailag kevésbé jártas ezen a területen, mégis elvállata a megnyitó beszédet Petrózcky Margithoz fűzött szeretete és tisztelete miatt. Szavaival így jellemezte a művésznőt és alkotásait; „ Hogy mégis igent mondtam azt nem vakmerőségből tettem, hanem azért mert igen tisztelem és szeretem a gobelin művészt Petróczky Margitot, és őszintén csodálom, ahogy keze alól a fáradhatatlan szorgos parányi öltések nyomán remekmű születik. ”

Mindez mit eddig leírtam már önmagában is bizonyítaná a gobelin művészet csodáját, de hogy senkinek se okozzak csalódást, ezért leírok néhány adatot, amivel remélem, véglegesen meggyőzhetek mindenkit. Egy tűgobelin 1cm2- en 100 darab öltés található. Hogy ez az önmagában is nagy szám még szemléletesebb legyen, vegyük például az Anya gyermekeivel című alkotást. E kép oldalainak hosszúsága 552mm* 378 mm, így az alkotáson 197.600 öltés van. Egy öltés pedig 2 mozdulatsorból áll, tehát egy átlagos kép alkotása során 395.200 fel és le mozdulatot tesz karjával az alkotó.

Szerencsére Petrócky Margit számára gobelinkészítés soha sem munka volt, hanem művészet. Az önkifejezésnek egy csodálatos módja és eszköze. Ezekkel a képekkel a művésznő hatni is akart, mégpedig hatni másokra, mert mindig is egészséges szellem lakozott őbenne. A tárlat képei nem tematikusan lettek elrendezve, mert létrejöttük sem egy előre megrendezett rend mentén valósultak meg. Sosem tervezett előre, csak jöttek az unokák a barátok a kérések, és így megszülettek a képek is.

Mikor tizennégy éves voltam akkor kaptam az első képet tőle, és nem mást, mint engem varrt ki. Majd jött a következő kérés és egy újabb és újabb és újabb kép. Ma már bárhova nézek az otthonunkban, mindenhol ott van egy kevés Mamából is, mert ez a "művésznő" az én Mamám.

Fazekas Fanny



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 3
Heti: 50
Havi: 223
Össz.: 113 226

Látogatottság növelés
Oldal: Cikk: A fonalfestmény
Petróczky Margit Gobelin oldala - © 2008 - 2024 - gobelin-petroczky.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »